AK Lisse-Hrabec - likvidace BD a transformace BD
Dobrý den, paní předsedkyně,
k Vašemu dotazu, zda je výhodnější „likvidace BD likvidátorem nebo transformace BD na "družstvo" a následná likvidace“ bude nutné specifikovat, co by bylo účelem případné transformace bytového družstva na družstvo. Postup při zrušení a likvidaci bytového družstva, jakož i postup při zrušení a likvidaci družstva je z našeho pohledu obdobný. V obou případech musí dojít k rozhodnutí členské schůze o zrušení bytového družstva/družstva a jmenování likvidátora a následné likvidaci této obchodní korporace. V obou případech přísluší likvidátorovi odměna, zároveň bude nutná přítomnost notáře. Při takovém posouzení nevidíme ve změně právní formy bytového družstva na družstvo žádné zásadní výhody.
Jediným rozdílem mezi právní úpravou bytového družstva a družstva je ochranné ustanovení § 751 odst. 1 ZOK, dle něhož „Bytové družstvo nesmí převést vlastnické právo k družstevním bytům nebo budovám s družstevními byty nebo pozemkům jimi zastavěným a s nimi věcně souvisejícím, ledaže s podmínkami převodu předem souhlasí všichni členové bytového družstva, kteří jsou nájemci těchto družstevních bytů, a všichni členové družstva, kteří mají podle platného znění stanov právo na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu.“ Z uvedeného plyne, že před svým zrušením musí bytové družstvo převést bytové jednotky v jeho vlastnictví do osobního vlastnictví jeho členů, neboť v opačném případě by hrozilo porušení výše citovaného ustanovení, neboť podstatou likvidace je zpeněžení majetku náležícího do jmění bytového družstva a následné vypořádání věřitelů a výplata likvidačního zůstatku. Zpeněžení majetku v podobě bytových jednotek jejich převodem by ovšem nebylo možné bez souhlasu výše uvedených osob, tedy členů bytového družstva, kteří jsou nájemci těchto družstevních bytů, resp. mají právo na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu. Souhlas těchto osob s převodem bytových jednotek do vlastnictví jiných osob lze ovšem v takovém případě jen stěží očekávat.
V této souvislosti by bylo vhodné vyjasnit si, zda účelem přeměny bytového družstva na družstvo má být právě vyhnutí se onomu omezení vyplývajícímu z ust. § 751 odst. 1 ZOK, které pro družstvo neplatí a družstvo by po přeměně v zásadě mohlo převést bytové jednotky do vlastnictví jiných osob i bez souhlasu výše uvedených osob a snáze by tak mohlo být družstvo zrušeno a provedena likvidace. V této souvislosti ovšem nedokážeme jednoznačně říct, zda by takový postup – tedy přeměna bytového družstva na družstvo, aniž by došlo k převodu bytových jednotek do osobního vlastnictví nebo aniž by s tím vyslovily souhlas výše uvedené dotčené osoby – přípustný, to by vyžadovalo hlubší analýzu (lze však očekávat, že nikoli). Proto bychom si s Vámi rádi vyjasnili, co by případnou „transformací bytového družstva na družstvo“ bylo sledováno. Hodláte-li ovšem převést bytové jednotky do osobního vlastnictví členů bytového družstva za každých okolností a před případnou transformací bytového družstva na družstvo, pak by nic nemělo bránit zrušení a likvidaci bytového družstva. Z toho důvodu se nám přeměna bytového družstva na družstvo jeví jako nadbytečná, nepřinášející zásadní výhody z ekonomického ani časového hlediska.
Doufáme, že jsme Váš dotaz, resp. požadavek, na právní rozbor správně pochopili a náležitě posoudili. V případě doplňujících dotazů prosíme o případné upřesnění.
S pozdravem
David Linhart